Pies jako najlepszy przyjaciel człowieka uczestniczy w całym życiu rodziny. Psy mają swoje potrzeby i instynkty zależne od rasy, a także i charakteru. Ogród zatem powinien stanowić miejsce wypoczynku zarówno dla właścicieli jak i psa, który w dużej mierze traktuje go raczej jako miejsce zabaw i rekreacji. Jak zatem właściwie połączyć marzenie o pięknym, zadbanym ogrodzie i posiadanie psa, który potrafi zniszczyć w kilka godzin nowe nasadzenia roślin, trawnik (zakopując np. kość, szukając kreta lub wydeptując swoje stałe ścieżki przy ogrodzeniu)? Oczywiście wiele możemy psa nauczyć wpajając mu zachowania od lat szczenięcych, ale nie wszystkie psy są podatne na nasze "nauki", a dodatkowo nie zawsze mamy możliwość chowania psa od szczeniaka.

Projektowanie ogrodu Warszawa z psem

http://www.furryfrenzypets.com/pet-safe-gardening/

Rada 1. Najlepszym sposobem jest nauczenie psa granic, których nie może przekraczać w ogrodzie. Nie jest to sposób łatwy zatem rozwiązaniem, które także się sprawdza jest właściwe odgrodzenie ozdobnych przestrzeni ogrodowych. Możemy to zrobić z pomocą różnego typu płotków dostępnych w sklepach z artykułami ogrodniczymi lub samemu wykonać ogrodzenia, które będą stanowiły ochronę rabat i roślin przed psim "entuzjazmem". Można także zastosować nie wysokie żywopłoty z roślin, które uniemożliwią psu zabawę w rabacie.

Opis obrazka

http://ackermannpr.com/petfree-invisible-fence-mobile-containment-system/

Rada 2. Wyznaczenie specjalnych miejsc zabaw dla psa. Dobrym sposobem jest wygrodzenie niewielkiego pasa wzdłuż ogrodzenia, gdzie pies będzie miał zawsze możliwość zaspokojenia ciekawości związanej z tym co się dzieje za ogrodzeniem, a jednocześnie nie będzie niszczył roślin znajdujących się bezpośrednio przy ogrodzeniu. Warto też wyznaczyć strefy zabaw - placyk czy małe alejki , w których wykorzystamy trawę odporną na deptanie, drewno, grys aby pies zawsze miał miejsce do bezpiecznej zabawy z rodziną, nie niszcząc przy tym ogrodu. W miejscach przeznaczonych dla psa warto zadbać o osłonę przed wiatrem i deszczem (jeśli pies przebywa na zewnątrz dłużej w okresach chłodniejszych) oraz osłonę przed bezpośrednim słońcem. Należy pamiętać aby psie strefy wykonać z kostki lub wysypać korą czy grysem, aby uniknąć problemu zabłoconych podłóg w domu za każdym razem, kiedy pies wraca z przechadzki.

Projekt ogrodu z psem - ogrodzenie

http://www.sahm-one.net/cheap-fence-ideas/23/cheap-garden-fence-ideas/

Rada 3. Unikanie pozostawiania gołej gleby. Gleba poprzez swój zapach stanowi świetne zaproszenie dla psa do kopania. Dobrym pomysłem jest zastosowanie roślin okrywowych oraz warstw grysu ozdobnego, które mogą zniechęcić do ziemnych eksploracji terenu. Ponadto wykorzystanie donic na rośliny oraz podniesione rabaty stanowią dobre rozwiązanie dla właścicieli psów.

Projekt ogrodu z psem - podniesione rabaty

https://www.pinterest.com/pin/128493395594814084/

Rada 4. Wysadzone nowe roślin stanowią świetną nową zabawę. Wystające kijki to nic innego jak nowe "gryzaki". Dlatego ważnym jest, aby po wysadzeniu roślin odpowiednio je zabezpieczyć przed psim zainteresowaniem. Można do tego wykorzystać siatkę i kijki, które uniemożliwią psu dostęp do roślin.

Projekt ogrodu z psem - uśmiechnięty pies

http://www.amusingtime.com/funny-dog-in-flowers/

Rada 5. Problem z moczem. W przypadku suczek problem przede wszystkim dotyczy trawników. Samce, w odróżnieniu od suk, załatwiają potrzebę na drzewa i krzewy. Najlepszy rozwiązaniem w obu przypadkach jest wyznaczenie specjalnego miejsca i od początku uczenie psa chodzenia w to jedno, konkretne miejsce, do tego wyłącznie przeznaczonego. Pozwoli to na zachowanie roślin, oraz uniknięcie nieestetycznych plam na trawniku. Dobrym sposobem jest wykorzystanie absorbującej ściółki, łatwej do usuwania oraz osłonięcie psiej toalety krzewami lub niewielkim żywopłotem.

Projekt ogrodu z psem - trawnik i mocz

http://dogrocks.pl/

Rada 6. Uważajmy na nawozy i środki ochrony roślin! Nie należy wypuszczać psa do ogrodu bezpośrednio po zabiegach. Każdorazowo po wykorzystaniu środków w ogrodzie zwracajmy uwagę na psa i jego zachowania.